Genital Siğiller

Genital siğil nedir?

Genital siğil insan papillom virüsüne (HPV) bağlı olarak meydana gelen, anogenital bölgede  oluşan,  sıklıkla yüzeyden kabarık değişik boyuttaki lezyonlardır. Sıklıkla dış dudaklarda, anüs çevresinde, perinede, vagina içinde, bazen de rahim ağzında oluşabilir.

Genital siğile ne sebep olur?

HPV virüsünün 200’den fazla tipi vardır. Bunlardan yaklaşık 40 tanesi genital sistemi tutar. Genital sistemi tutan virüslerden olan düşük risk grubundaki 6 ve 11 nolu virüsler genital siğillerin yaklaşık  %90 ının oluşumundan sorumludur. HPV enfeksiyonu dünyada cinsel yolla en yaygın olarak bulaşan enfeksiyondur.

Nasıl Bulaşır ?

HPV virüsü mukoza ya da deriyle temasla bulaşır. Temel bulaşma şekli cinsel ilişkidir. Oral, vaginal anal ilişkiyle veya penetran olmayan işkiyle bulaşabilir.  Genital siğiller yüksek viral yük içerdikleri için bulaşma olasılığını artırmaktadırlar. HPV virüsü bulaştıktan sonra 3 hafta ile 8 aylık bir kuluçka dönemini takiben  genital siğile yol açabilir. HPV enfeksiyonu dünyada cinsel yolla en yaygın olarak bulaşan enfeksiyondur.

Evde yaşayan diğer aile bireyleri bulaş açısından risk altında mıdır?

En çok sorulan sorulardan birisi, ailedeki çocukların aynı tuvalet ve banyoyu kullanmalarından dolayı hastalığın bulaşma riski olup olmamasıdır. HPV, genital siğil temel olarak cinsel yolla bulaştığı için, banyodan klozetten HPV bulaşı gösterimiş değildir. Dolayısıyla hastaların bu tür kaygıları yersizdir.

Genital siğil sıklığı nedir?

Genital muayene yapılanlarda %0.5 ile %5.1 arasında değişmektedir. En sık seksüel aktif genç yetişkinlerde görülür.  (burada cümlelerin yeri değişti)

Risk faktörleri nelerdir?

En önemli risk faktörü cinsel aktif olmaktır. Bağışıklık sistemindeki problemler siğillerin oluşma, tekrarlama riskini artıran önemli bir faktördür. HIV hastalarında, organ nakli nedeniyle bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç alanlarda, diyabetlilerde daha sık görülür. Önemli risk faktörlerinden birisi de sigara kullanımıdır. Diğer yandan sünnet olmak HPV bulaşma riskini azaltmaktadır.

Tanısı nasıl konur?

Genellikle fizik muayene tanı koymak için yeterlidir. Çünkü lezyonların karakteristik görünümleri vardır. Nadiren şüpheli durumlarda biyopsi gerekebilir.

Tedavisi nasıldır?

Anogenital siğillerin yaklaşık üçte birinin 4 ay gibi bir sürede tedavisiz kendiliğinden geçtiği bilinmektedir. Ancak zaman içinde yayılabilir ve boyutları artabilir.  Tedaviye lezyonların yerine, sayısına, büyüklüğüne, gebelik olup olmamasına ve hastanın tercihine göre karar verilir. Siğiller cerrahi olarak çıkartılabilir, dondurulabilir veya koter ile yakılabilir. Podofilin veya triklor asetik asit gibi kimyasal ajanlarla tedavi edilebilir. Diğer yandan uygun olgularda bölgesel bağışıklığı güçlendirici kremler uygulanabilir.  Uygun tedavi seçiminde hekim le hastanın işbirliği çok önemlidir.  

Siğillerden korunma nasıl olur?

Temel prensip güvenli cinsel yaşamdır. Genital siğilin olduğu durumlarda bulaşma riski yüksek olduğu için tedavi tamamlanana kadar cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Ancak bulaşma olması için siğil olması gerekmez. Kondom kullanımının genital siğil ve HPV bulaşmasında sınırlı bir koruyuculuğu vardır. Değiştirilebilir risk faktörlerinden biri olan sigaradan uzak durmak önemlidir. Ancak günümüzde en etkin yöntem, genital siğillerin çok büyük kısmına yol açan tip 6 ve 11 virüsüne karşı antikorlar gelişimine sebep olan   HPV aşılarının hem kadınlarda hem erkeklerde  mümkünse henüz cinsel aktivite başlamadan uygulanmasıdır.

Prof. Dr. Samet Topuz